Sagrada Famila #Barcelona

16:50

Sagrada Familia to jeden z najbardziej niezwykłych kościołów na świecie. To miejsce po prostu trzeba zobaczyć, co prawda to już moja druga wizyta w Barcelonie i znowu nie udało mi się zwiedzić tego życiowego dzieła Gaudiego od środka, no ale coś sobie trzeba zostawić na kolejny raz. To był krótki i intensywny wypad, a miasto to ma tyle do zaoferowania, że wybraliśmy po prostu zwiedzanie, spacerowanie i ciszyliśmy się pogodą oraz słoneczkiem. Co nie oznacza, że miejsce to nie jest wystarczająco zachwycające również od zewnątrz, ponieważ takie właśnie jest! Na pierwszy rzut oka zachwyca swoją architekturą, bogatą w symbolikę, potrafi oburzyć fantazyjnymi kształtami. Kościół ten jest bez wątpienia cudem Barcelony, które pochłonęło większość życia Gaudiego. Przy wejściu stoli model obiektu, który warto dokładnie zobaczyć, ponieważ przewiduje on zbudowanie 18 wież, 12 odpowiadających apostołom, a 8 z nich już stoi, 4 - ewangelistom, jednej dla Maryi Panny oraz tej największej, bo aż 180- metrowej iglicy z symbolizującym Chrystusa barankiem na górze, a trzy pełne ekspresji fasady odnoszą się do narodzenia męki i chwały bożej, to tak dla tych, którzy bardziej interesują się religią. Mnie bardziej ujęła sama architektura, niesamowite co potrafi zdziałać ludzka wyobraźnia oraz ręka. Ciekawostką jest iż kościół jest w ciągłej budowie i nie wiadomo kiedy zostanie ukończony, planowany koniec budowy jest przewidywany na rok 2026 rok, póki co wnętrze to jeden wielki plac budowy tak jak i na zewnątrz.

Zgodnie z zarządzeniem fundatora J. Bocabellego miał to być neogotycki kościół. Budowę rozpoczęto w 1882 roku pod opieką architekta Fransesca de Paula Villar i Lozano, następnie kierownictwo objął jednak Antonio Gaudi i nie wiele korzystając z pierwotnych planów skromnego kościoła, nadał swojemu własnemu projektowi szalone kształty, bogate w kolorowe mozaiki, ceramiczne ozdoby oraz roślinne motywy. Następnie jednak śmierć architekta oraz wojna domowa wstrzymały budowę świątyni. Prace wznowiono dopiero w latach 50. XX wieku.
Kto z Was planuję podróż do stolicy Katalonii, to polecam Wam aplikację GET YOUR GUIDE, gdzie możecie wcześniej przez internet zrobić rezerwację lub kupić trochę taniej bilety wstępu. Korzystałam z tej aplikacji już w Rzymie oraz Dubaju i sprawdziła się idealnie. Ominęłam długie kolejki i bez straty czasu mogłam zacząć zwiedzanie upragnionych miejsc.

You Might Also Like

0 komentarze

Popular Posts

Like us on Facebook

Flickr Images

Subscribe