Valle De Mai Praslin #Seychelles

20:43

Seszele posiadają dwa parki narodowe, które wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pierwszy to atol Aldabry, a drugi to rezerwat Vallee de Mai. Dodatkowo na liście znajdziemy również sześć morskich parków narodowych i trzy rezerwaty specjalne. W tym poście chcę Wam po krótce opisać park narodowy, który zajmuje dużą część wyspy PRASLIN i obejmuje jej centralne wzgórza oraz rezerwat Vallee de Mai. W parku tym rośnie sześć gatunków edemicznych palm kokosowych. Z reprezentantów fauny możemy tutaj podziwiać m.in. endemiczną seszelską czarną papugę, seszelskiego nektarnika, seychelles bulbul, tenreca i fruit bat. Dlatego jak tylko zepsuła się nam pogoda, postanowiliśmy się wybrać do Parku Narodowego Vallee de Mai.

Rezerwat ten jest jednym z dwóch miejsc na Seszelach gdzie możemy zobaczyć słynny COCO DE MER w jego naturalnym środowisku. Miejsce to jest niezwykłe i jest również domem dla wielu endemicznych gatunków ptaków. Roślinność jest tutaj niezwykła i niespotykana nigdzie indziej, wiele rodzajów drzew palmowych, które możemy spotkać tylko i wyłącznie na Seszelach, a ich liście są tak ogromne, że można by było zbudować z nich dach domu. Vallee de Mai to dziewiczy las tropikalny, liczący sobie miliony lat. Jest pozostałością dżungli, która istniała tutaj w czasach, kiedy Seszele były częścią Gondwanalandu, pradawnego kontynentu, z którego powstały obecna Afryka, Madagaskar oraz Indie. Miliony lat izolacji tego terenu pozwoliły na rozwój unikatowych okazów fauny i flory, niespotykanych nigdzie indziej na świecie ponieważ ludzka stopa postawiła tutaj swój pierwszy ślad kilkadziesiąt lat temu. Oprócz palm kokosowych w rezerwacie możemy podziwiać formacje granitowe liczące 650 milionów lat, cztery gatunki innych endemicznych palm kokosowych, drzewa cytrynowe, ananasowe, krzewy wanilii, drzewa takamaka, mango, bambus, drzewa guayavy i bananowce. Przy odrobinie szczęścia spotkamy tutaj również jaszczurki Mabuya sechellensis, brązowe gekony oraz występujące tylko w Vallee de Mai i Morne Seychellois kameleony Chamaleo tigris. W parku mamy do wyboru kilka szlaków zwiedzania, z których najdłuższy zajmuje 3 godziny. Vallee de Mai czynne jest codziennie od godziny 8 do 17:30, a bilet wstępu kosztuje ok. 20 EUR. Możemy zwiedzać rezerwat samemu lub z przewodnikiem, my wybraliśmy tą pierwszą opcję, od czasu do czasu wsłuchując się po drodze w ciekawe opowieści przewodników, który napotkaliśmy na szlaku.
Odwiedzenie Parku Narodowego na Praslin jest więc punktem obowiązkowym podczas pobytu na Seszelach. Owoce żeńskiej palmy kokosowej Coco de Mer potrafią mierzyć do 24 m, owoc ten wpisany jest do Księgi Rekordów Guinnessa jako największy orzech na świecie, a dojrzewa około 7 lat, jego kształt przypominam żeńskie pośladki. Z kolei owoc męski wygląda jak męskie przyrodzenie, na żywo wygląda to naprawdę zaskakująco. Podsumowując, park Vallee de Mai zrobił na mnie duże wrażenie i z chęcią bym tam jeszcze wróciła. Poczułam się tam jak w Księdze Dżungli, cały pobyt na Seszelach był jak bajka, jak w filmie o przygodach Robinsona Crusoe. Dlatego muszę się podzielić z Wami tym pięknym miejscem.

You Might Also Like

0 komentarze

Popular Posts

Like us on Facebook

Flickr Images

Subscribe