TIBIDABO, KATEDRA przy dzielnicy Barri Gotic & PALAU NACIONAL z Magiczną Fontanną

22:30


Kolejny dzień w Barcelonie zaczynam od zwiedzania niezwykłego wzgórza Tibidabo, do którego prowadzi jedna z najpiękniejszych ulic Barcelony Aleja Tibidabo. Na tej właśnie alei na przełomie XIX - XX wieku powstawały wille i rezydencje arystokracji, każda inna, oryginalna i olśniewająca. Warto polecić zwiedzanie alei na dwa sposoby - najpierw z okien niebieskiego tramwaju, a spowrotem pieszo, spacerując wśród rezydencji, willi i pałaców. Kultowy niebieski tramwaj Tramvia Blau od 1901 roku stromymi zakrętami mknie malowniczą Aleją Tibidabo doworząc do miejsca, gdzie znajduję się dolna stacja kolejki na wygórze Tibidabo. Bilet w jedną strone (od Plaza John F. Kennedy w dzielnicy Sant Gervasi do przystanku Av. Tibidabo) to koszt 2,70 EUR, w dwie strony 4,10 EUR.


 kolejka Funicular de Tibidabo na wzgórze


 Casa Arnus
Tibidabo jest najwyższym wzniesieniem łańcucha Collserola z parkiem przyrodniczym ( 512m n.p.m), ze szczytu roztaczają się niesamowite widoki na Barcelonę, co zresztą widać na wyżej zamieszczonym zdjęciu ;) Na wzgórzu wznosi się chyba najbardziej osobliwy kościół w Barcelonie - świątynia św. Serca Jezusowego Temple Expiatori Del Sagrat Cor - Temple Tibidabo. Budynek wieńczy ogromna figura Chrystusa z rozłożonymi rękami. Opodal kościoła rozciąga się Park Atrakcji Tibidabo Parc D'Atraccions Tibidabo, należące do trzech najstarszych obiektów tego typu na świecie. Do największych atrakcji parku, którego symbolem oraz logo jest czerwony samolot, należy tzw. Podniebna ścieżka - Cami del Cel - obejmuje kilka atrakcji: koło młyńskie, wierze obserwacyjną wys. 50m, karuzele wiedeńską z konikami i czerwony samolot, który napędzany własnym śmigłem robi obrót 360 stopni w 15 sekund. 

Następnie wracam do centrum miasta by zwiedzić dzielnicę Barri Gotic i słynną gotycką Katedrę Barcelony. Barri Gotic, czyli gotycka dzielnica, ciągnie się od Plaza de Catalunya aż po port Vell. Jest to część dawnego średniowiecznego miasta. Bramą do dzielnicy gotyckiej jest ruchliwy i największy "Plac Katalonii" Plaza de Catalunya, który odziela stare miasto od znanej z secesyjnej architektury dzielnicy Eixample.Sercem Barri Gotic jest Plac Pla de La Seu z gotycką Katedrą Barcelony Catedral de Barcelona, a oficjalnie La Catedral de la Santa Creu i Santa Eulalia (zwiedzanie od pn. - sb. 13.00-17.00, nd. i święta 14.00-17.00, wstęp 5 EUR. Oddzielnie zwiedzanie dachu - wjazd windą 2 EUR lub chóru - 2 EUR. Krużganki z muzeum katedralnym czynne codziennie od 10.00-12.30 i od 17.15-18.45, wstęp 1 EUR). 

w oddali Katedra Barcelony

Kolejny cel to Palau Nacional oraz Magiczna Fontanna. Palau Nacional to główny budynek Wystawy Światowej w Barcelonie w 1929 roku, będący dziś siedzibą Muzeum Narodowego Sztuki Katalońskiej Museu Nacional D'Art De Catalunya MNAC (www.mnac.cat czynne wt.-sb. 10.00-19.00, nd. i święta 10.00-14.30, wstęp 8,50 EUR, bilet ważny dwa dni, bilet ulgowy 30% zniżki, wstęp bezpłatny w pierwszą niedziele miesiąca).

w drodze do Palau Nacional, w tle Sagrada Famila


To tutaj znajduje się pełen elegancji i rozmachu Plac Hiszpański Plaza Espanya, zwany bramą Montjuic. Przy promenadzie Avinguda de la Reina Cristina odbywa się mnóstwo wydarzeń i imprez lokalnych - festyny, wystawy, parady równości itp. Charakterystyczne są dwie weneckie wieże z cegły Torres Venecianas o wysokości 47m stojące przy placu, zaprojektowane na wzór najwyższej budowli Wenecji - dzwonnicy św. Marka. Po drugiej stronie  Plaza Espanya znajduje się dawna arena do korridy, która jest obecnie przebudowana na galerię handlową. Następnie po środku placu, w miejscu krzyżowania się czterech alei stoi ogromny pomnik-fontanna projektu Josepa Marii Jujola, współpracownika Antoniego Gaudiego. 
Dużą atrakcją jest wieczorny pokaz światło i dźwięk Magicznej Fontanny Font Magica De Montjuic. Strumienie fontanny i kaskady podświetlane różnymi kolorami "tańczą" w 50 różnych wariantach kształtach i świateł w rytm nastrojowej muzyki, która roznosi się po całej okolicy.


Na koniec dnia wracam jeszcze raz na słynną plażę Playa Barceloneta, aby nacieszyć oko pięknym widokiem na morze, napić się hiszpańskiego wina i odpocząć od zgiełku miasta. Po drodze zatracam się w nieznanych, ale urokliwych uliczkach Barcelony i podziwiam niesamowitą architekturę tego miasta jak i jego klimat. Barcelona cudowna i zaraża niesamowitą energią, polecam każdemu, to jedne z tych miejsc, które wręcz trzeba zobaczyć. Ja mam zamiar tam jeszcze wrócić ;)


You Might Also Like

0 komentarze

Popular Posts

Like us on Facebook

Flickr Images

Subscribe