Travel Inspiration

22:50

Catalunya, Costa Brava 2013

Nareszcie w tym roku nadszedł czas żeby zwiedzić wymarzoną Hiszpanie! 
Hotel zabukowany, trasa zaplanowana więc czas ruszać w drogę... Po przejechaniu ok, 1500 km nareszcie na miejscu - Welcome to Lloret de Mar, jest godzina 13:00, słońce praży, widoki zapierają dech... złociste plaże, turkusowe morze, tak to jest to czego oczekiwałam :)
Katalonia składająca się z czterech prowincji tj. Barcelona, Girona, Lleida oraz Tarragona leży na północnym wschodzie kraju. Jest niezwykłym pod względem kulturowym i krajobrazowym regionem i krainą historyczną półwyspu Iberyjskiego, w której światowej sławy dziedzictwo kultury oraz sztuki współgra z malowniczością krajobrazów morza i gór.  Od północy ciągnie się skaliste i eksponowane wybrzeże Costa Brava z wysepkami przy brzegu, grotami i plażami wciśniętymi w skaliste zatoki, które należy do najbardziej popularnych regionów wypoczynkowych Morza Śródziemnego i to właśnie tutaj zamierzam przetrzeć szlaki, od Girony aż po Barcelonę w duchu jednego z miejscowych przysłów: "Oli, vi i amic, es millor com mes antic" ("Oliwa, wino i przyjaciel- im starsze, tym lepsze").Barcelona, day 1

Barcelona, drugie miasto Hiszpanii i niezwykła stolica Katalonii, leży na wybrzeżu Morza Śródziemnego pomiedzy deltami rzek Llobregat i Besós oraz masywem Collserola z najwyższym szczytem Tibidabo (512 m n.p.m.). Miasto olśniewa bogactwem architektury i sztuki różnych epok, zwłaszcza secesyjnej, której prekursorem był słynny i genialny Antoni Gaudi. Ludzie z całego świata przyjeżdżają tu by zobaczyć Sagrada Familia oraz poznać tajemnice wciąż niedokończonej świątyni.
Współczesna Barcelona nadal jest plenerem artystycznym, gdzie ekseprymentują wielcy współcześni architekci, malarze, poeci, pisarze, twórcy teatru, muzycy - z rozmachem łącząc tradycję z nową, odważną, abstrakcyjną sztuką. 
Swoją podróż po Barcelonie zaczynam od zwiedzenia Casa Batlló. Charakterystyczna dla Gaudiego rozkołysana fasada budynku wykonana z piaskowca oddaje wrażenie niesamowitej lekkości budowli. Pokryta jest mozaiką trencadis z motywami kwitnących nenufarów. Dom wieńczy fantazyjny dach z wierzą zakończona trójwymiarowym krzyżem, pokryty kolorowymi , ceramicznymi kominami.
Casa Batlló Passeig de Gracia 43, tel. +34 93 4880666, czynne jest codziennie od godz. 9:00-20:00, cena biletu: 16,50 EUR.


Z Passeig de Garcia zmierzam w stronę Parku Guell gdzie po drodze mijam secesyjną La Pedrera, zwaną też Casa Mila, typowy przykład stylu Gaudiego, który zdaje się wyrastać wprost z chodnika, ukończona została w 1910 roku, z dachem nie z tego świata i misternymi balkonami z kutego żelaza. Tak dla ciekawostki La Pedrera była ostatnim świeckim projektem Gaudiego, zanim poświęcił się całkowicie Sagrada Familia.

Passeig de Garcia


A tu już z położonego na północy miasta monumentalnego, secesyjnego parku projektu Gaudiego, z jego licznych tarasów na różnych poziomach, roztaczają się piękne widoki na Barceloną oraz Morze Śródziemne. Majstersztyk architektonicznego wizjonera od 1984 roku mieści się na Liście UNESCO.
Park otwarty jest codziennie od 10:00 do zmroku, wstęp wolny. Muzeum Gaudiego Casa-Museu Gaudi otwarte jest od X-III w godz. 10:00-17:45, IV-IX w godz. 10:00-19:45, wstep: 5,50 EUR.Wreszcie docieram do najsłynniejszej budowli Barcelony Sagrada Famila, symbol Barcelony o pełnej nazwie El Temple Expiatori de la Sagrada Famila jest największym projektem architekta Antoniego Gaudiego. Świątynia jest wciąż w budowie, wciąż niedokończona, pełna jest zagadek metafor i architektonicznych ekstrawagancji, budowana jest od 1882 roku a przybliżony termin jej ukończenia jaki podaje urząd miasta to 2030.
Czynne X-III codziennie od 9:00-18:00, IV-IX codziennie od 9:00-20:00,  1-6.I i 25-26.XII, 9:00-14:00, bilet 11 EUR, ulgowy 10 EUR, wycieczka z przewodnikiem 15EUR.

Dalej idę w kierunku Parc de la Ciutadella gdzie w oazie zieleni i spokoju, rozciągającej się na wschód od Starego Miasta, można przyjemnie odpocząć od zgiełku miasta.


Wyżej na zdjęciu  tzw. Głowa Barcelony - Cap de Barcelona, która znajduje się na Placa d'Antoni Lopez.
Następnie zmierzam w kierunku Portu Vell gdyż Barcelona to również morze. Plaża Barceloneta o długości 900m połączona z Platja de Sant Sebastian jest najdłuższą i najbardziej popularną plażą Barcelony. Wzdłuż niej biegnie promenada Passeig Maritin z kawiarniami i restauracjami oraz plażowymi barami zwanymi chiringuitos.
Wrażenia po pierwszym dniu niezapomniane, Barcelona potrafi oczarować, miasto ma swój niesamowity urok oraz tysiące pięknych miejsc do odkrycia, a to dopiero pierwszy dzień ;)

You Might Also Like

3 komentarze

Popular Posts

Like us on Facebook

Flickr Images

Subscribe