Koloseum, Forum Romanum & Palatyn #Rzymskie Wakacje Part V

20:39

Ostatni dzień w Rzymie poświęciłyśmy na zwiedzanie Koloseum oraz Forum Romanum ze wzgórzem Palatyn, gdzie to właśnie tutaj wilczyca wykarmiła Romulusa i Remusa, stąd właśnie Romulus wypatrywał znaku od bogów w noc poprzedzającą założenie miasta i to tutaj wytyczył jego pierwotny kwadratowy zarys. Koloseum znane jest chyba wszystkim, najsławniejsza antyczna budowla na świecie, znak rozpoznawczy Wiecznego Miasta stanowi symbol potęgi starożytnego Rzymu natomiast Forum Romanum znane jako główny plac antycznego Rzymu, przez który przemierzały procesje religijne jak i uroczyste pochody, podążające Via Sacra ku świątyni Jowisza Najlepszego i Największego, dziś stanowisko archeologiczne z ruinami wielu antycznych budowli.

Obszar rozciągający się od Piazza Venezia, przez wzgórza Kapitol i Palatyn, leżące u ich stóp Forum Romanum aż po gmach Koloseum jest najbardziej oblegający przez turystów. To właśnie tutaj znajdowało się centrum antycznego Rzymu i tu przetrwało najwięcej starożytnych budowli. Koloseum - symbol potęgi dawnego Rzymu, znak rozpoznawczy Wiecznego Miasta oraz ucieleśnienie jego wspaniałej przeszłości. Najsłynniejszy zabytek Rzymu zwany również Amfiteatrem Flawiuszów znany jest pierwotnie jako arena gladiatorów. Jego budowę rozpoczął cesarz Wespazjan z rodu Flawiuszów, a dokończyli jego synowie u schyłku I w.n.e. Wzniesiony na planie elipsy amfiteatr ma 527 m obwodu, 57 m wysokości, a jego maksymalna długość wynosi 188 m. Posiada on dwie główne bramy, przez jedną wkraczali na arenę gladiatorzy, przez drugą niewolnik, przebrany za Charuna, etruskiego demona śmierci, wyciągał na zewnątrz ciała zabitych. Pod areną widoczny jest system korytarzy, które pierwotnie nie były widoczne, przykrywała je bowiem nawierzchnia, na której toczyły się walki. W korytarzach mieściły się przejścia dla gladiatorów, klatki dla zwierząt oraz dźwigi do wynoszenia ich na arenę.
Nieopodal Koloseum przy wejściu na Forum Romanum stoi Łuk Konstantyna - Arcodi Costantino, który stanowi bramę triumfalną upamiętniającą zwycięstwo Konstantyna nad Maksencjuszem w 312 r. n.e. a wzniesiona trzy lata późnej. Dekoracja rzeźbiarska w dużej mierze pochodzi ze starszych budowli z czasów Hadriana, Trajana i Marka Aureliusza.
Następnie idąc Via Sacra przeszłyśmy na Forum Romanum i jego zwiedzanie zaczęłyśmy od wejścia na wzgórze Palatyn, zwanego kolebką Rzymu. To właśnie tutaj na jego zboczy znajdowała się grota, w której wilczyca wykarmiła Romulusa i Remusa. Ta pradawna tradycja znalazła częściowe potwierdzenie w badaniach archeologicznych ponieważ właśnie na Palatynie archeolodzy odnaleźli najstarsze ślady osadnictwa na terenie Rzymu. W czasach republiki rzymskiej była w tym miejscu ekskluzywna dzielnica zamieszkiwana przez senatorów, a później główna siedziba cesarza. Obecnie wzgórze jest malowniczym parkiem z pozostałościami rozmaitych budowli.
Spacer po Forum Romanum i Palatynie może zająć nawet cały dzień, kupując bilet łączony wraz ze zwiedzaniem Koloseum ważny jest na dwa dni i warto rozłożyć sobie zwiedzanie tych miejsc na właśnie dwa razy. W tym miejscu zakończyłyśmy zwiedzanie zabytków Wiecznego Miasta, to co dla nas było najistotniejsze zobaczyłyśmy, a poza tym upajałyśmy się Rzymem, jego licznymi urokliwymi uliczkami, restauracjami i chłonęłyśmy po prostu ten cudowny włoski klimat wciąż od nowa podziwiając i zachwycając się jego wciąż średniowiecznym klimatem.

You Might Also Like

0 komentarze

Popular Posts

Like us on Facebook

Flickr Images

Subscribe