Pozdrowienia z Dubrovnika!

14:40

Są miejsca na ziemi,  które koniecznie trzeba zobaczyć jednym z nich jest właśnie Dubrovnik. Skarbiec historii i kultury, miasto w którym człowiek czuje się tak jakby znalazł się w innym świecie, a do tego niesamowite położenie sprawia, że owe miasto jest szczególnie wyjątkowe. Właśnie tak czujemy się w tym pięknym kamiennym mieście,  którego od północy broni 412 metrowe wzgórze Srđ, a od południa kryształowo czyste morze usiane perełkami wysepek.
Przez niektórych Dubrovnik nazywany jest Saint Tropez lat sześćdziesiątych, jest również centrum szeregu historycznych wydarzeń,  świątynią kultury, jest miastem, w którym z wielowiekową historią spotykamy się na każdym kroku, miastem, którego centrum, do dzisiaj pulsuje własnym,  specyficznym rytmem i łączy w sobie stare z nowym.
Centrum to, do dnia dzisiejszego Placa, albo jak się popularnie mówi Stradun, który w przeszłości łączył mieszkańców półwyspu Laus i wspólnotę chorwacką zamieszkującą drugą stronę kanału. Placa była aortą miasta, wokół której,  w przepięknych budowlach gromadziło się pulsujące życie.
Stradun jest ściśle związany z codziennym życiem miasta, z jego licznymi kawiarniami i sklepami. Czusty i schludny,  skąpany promieniami słońca. Osobiście polecam zatracić się w jego wąskich uliczkach aby poczuć prawdziwy klimat tego miasta oraz zapoznać się jak żyją jego mieszkańcy. Nie zabraknie tutaj miejsc, które nas zaskoczą. Na koniec polecam spacer murami miasta, koniecznie podczas zachodu słońca, kiedy nie jest już tak gorąco i nie ma dzikich tłumów a widoki zapierają dech w piersiach. Mury Dubrovnika nadają miastu specyficzny wygląd. Ciągną się 1940 metrów i składają się z szeregu bastionów, umocnień,  kazamat, baszt i wydzielonych fortów.
Jedną z ciekawych atrakcji jest również przejażdżka kolejką na wzgórze Srđ, z którego otacza się wspaniały widok na panorame Dubrovnika oraz okolic, lecz dla zmotoryzowanych polecam przed zwiedzaniem miasta wybrać się autem w kierunku miejscowości Cavtat gdzie kawałek za Dubrovnikiem znajduję się parking z równie oszałamiającym widokiem na panoramę miasta a plusem jest, że nie ma turystów i tym sposobem można zaoszczędzić ok. 100 Kun, bo tyle kosztuje wjazd kolejką na wzgórze Srđ.
Pozostawiam Was z moimi zdjęciami,  mam nadzieję,  że choć odrobinę zachęce Was do odwiedzenia tego wspaniałego miejsca ;)

You Might Also Like

8 komentarze

Popular Posts

Like us on Facebook

Flickr Images

Subscribe